LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Zona e Çernobilit- rruga e inkursionit rus- Ukraina blindon zonën e reaktorit të shpërthyer

Zona e Çernobilit- rruga e inkursionit rus- Ukraina blindon zonën e reaktorit të shpërthyer

Daily Mail

Ukraina dërgon trupa për të mbrojtur ÇERNOBILIN: Zona e ndaluar radioaktive shtrihet përgjatë rrugës më të shkurtër midis Rusisë dhe Kievit-

  • Zona me rrezatim prek qytete fantazmë dhe fusha djerrë, por e gjitha kjo mund të pushtohet.
  • Një roje kufitare ukrainase tha “është territori ynë…dhe ne duhet ta mbrojmë atë”.
  • Megjithatë, të tjerë shprehin indiferencë për marrjen e tokës së shkretë nga Rusia
  • Stërvitjet e përbashkëta ushtarake midis Bjellorusisë dhe Rusisë muajin e ardhshëm trazojnë Ukrainën.
  • Bjellorusia, një aleat i Kremlinit, ka një kufi vetëm pesë milje larg reaktorit të shpërthyer.
  • Ukraina ka dërguar trupa për t’u mbrojtur kundër çdo inkursioni rus në zonën e mbrojtur të Çernobilit, me vendndodhjen më radioaktive që besohet të jetë një pikë e mundshme hyrje për agresorët e Kremlinit.
  • Pavarësisht se vendi në Ukrainën veriore është ende radioaktiv dhe kryesisht strehon qytete fantazma dhe fusha djerrë, zona e ndaluar e Çernobilit besohet të jetë në rrezik për t’u pushtuar, raporton The New York Times. Kjo sepse rruga më e shkurtër nga Rusia në Kiev do t’i çonte trupat e Putinit përmes zonës së izoluar. Në përgatitje për një inkursion të mundshëm rus në zonën e përjashtimit, e cila u krijua pas një shkrirjeje të reaktorit në 1986, trupat ukrainase po patrullojnë aktualisht në pyjet me dëborë dhe në rrugët e braktisura të Çernobilit, të pajisura me pushkë kallashnikov – si dhe pajisje për detektim ndaj rrezatimit. Nënkoloneli Yuri Shakhraichuk i shërbimit të rojes kufitare ukrainase tha për New York Times: “Nuk ka rëndësi nëse është i kontaminuar apo se askush nuk jeton këtu tashmë”. Dyshohet se Kremlini mund të dërgojë trupa në Ukrainë duke hyrë nga veriu – gjë që do t’i kalojë zonën e rrezatuar në rrugën për në kryeqytetin ukrainas Kiev. Trupa shtesë ukrainase u futën në Zonën e Çernobilit dy muaj më parë, pasi ushtarët e Kremlinit u zhvendosën në Bjellorusi, e cila ka një kufi vetëm pesë milje larg reaktorit të shpërthyer. “Është territori ynë, vendi ynë dhe ne duhet ta mbrojmë atë”. Forcat ukrainase që patrullojnë këtë zonë duhet të mbajnë pajisje në një litar rreth qafës për të kontrolluar për rrezatim, me protokolle të rreta që të lirojnë menjëherë nga detyra në rast se dikush endet në një zonë shumë të rrezatuar. Asnjë nga trupat nuk ka vuajtur nga ekspozimi ndaj dozave të larta deri më tani, tha koloneli Shakhraichuk për New York Times.
  • Me një numër të kufizuar forcash ukrainase në zonë, misioni i tyre nuk është të zmbrapsin një pushtim rus, por të regjistrojnë çdo shenjë paralajmëruese. Koloneli Shakhraichuk tha: “Ne mbledhim informacione për situatën përgjatë kufirit.” Trupa shtesë ukrainase u futën në Zonën e Çernobility dy muaj më parë, pasi ushtarët e Kremlinit u zhvendosën në Bjellorusi, e cila ka një kufi vetëm pesë milje nga reaktori i shpërthyer. Shenjat e armiqësisë ruse ndaj zonës kanë ndezur reagime emocionale nga ata që kujtojnë reagimin e përbashkët të nisur nga punonjësit e urgjencës ruse dhe ukrainase në 1986. Ivan Kovalchuk, një zjarrfikës ukrainas që luftoi për të kontrolluar zjarrin në uzinë pas katastrofës, tha: ‘Si mund të ndodhë kjo?’ Kampi i pushimeve Izumrudniy (‘Emerald’), afër Çernobilit: Dikur një vend i njohur për pushimet verore, këto shtëpi fshatare prej druri, të pikturuara me personazhe nga filmat vizatimorë dhe përralla, u shkatërruan plotësisht nga zjarret në pyje në prill 2020. “Së bashku e kemi neutralizuar incidentin, që ta bëjnë këtë me ne tani thjesht më bën të ndjej keqardhje për njerëzit” në Ukrainë, tha ai. Zona e Çernobilit, e cila është rreth 1000 milje katrore, është rruga më e shkurtër nga kufiri Bjellorusi në Kiev. Megjithatë, për shkak të tokës së saj moçalore dhe pyjeve të dendura, rruga e pushtimit nga veriu mund të shihej më pak e favorshme nga Kremlini. Çernobili ende është shtëpia e punëtorëve që kryejnë patrullimet në zonë, duke mbajtur aparatet e sigurisë – të tilla si një strukturë kontrolli, e cila mbështjell reaktorin. Një punëtor, Oleksei Prishepa, i tha New York Times: “Ne nuk e dimë se çfarë do të na vrasë së pari, virusi, rrezatimi apo lufta”. Në të njëjtën kohë, z. Prishepa shprehu indiferencën e tij përballë humbjes së tokës së kontaminuar ndaj Kremlinit.
    “Është djerrinë”, tha ai. Asgjë nuk rritet këtu. Zona e përjashtimit ishte kryesisht e pambrojtur, derisa një sërë ngjarjesh në rajon çuan Ukrainën të grumbullonte ushtarë atje – së pari, ngritja e trupave ruse, e ndjekur nga një krizë emigrantësh në Bjellorusi në nëntor, e cila kërcënoi të shpërndahej në Ukrainë dhe ndezin trazira. Ukraina u përgjigj duke dërguar 7500 roje shtesë në kufirin Bjellorusi në atë kohë. Stërvitjet e përbashkëta ushtarake midis Rusisë dhe Bjellorusisë janë planifikuar në shkurt, duke i dhënë Moskës një arsye për të dërguar më shumë trupa dhe pajisje te aleati i Kremlinit – dhe duke rritur frikën e një inkursioni në Ukrainë.

Rruga Press

Prev Post

Ish bomberi i Anglisë dhe Sauthemptonit elozhe Brojës. Është një sulmues brutal

Next Post

Hapet shkolla shqipe në Kreuzlingen të Zvicrës

post-bars

Leave a Comment