LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Çipi Samsung Exynos 2200 ofron një përvojë lojërash si në tastierë

Çipi Samsung Exynos 2200 ofron një përvojë lojërash si në tastierë

Samsung ka prezantuar zyrtarisht procesorin e tij më të fundit për telefona – Exynos 2200.

Ky është çipi i parë celular që ka një GPU të implementuar me arkitekturë grafike AMD RDNA 2.

Bashkëpunimi mes Samsung dhe AMD ka qenë në qendër të vëmendjes për një kohë të gjatë. Dy kompanitë fillimisht njoftuan një marrëveshje licencimi në vitin 2019, dhe më pas AMD konfirmoi vitin e kaluar se çipi i ardhshëm premium celular i Samsung do të përdorë teknologjinë RDNA 2.

Exynos 2200 është prodhuar në procesin 4nm EUV të Samsung. GPU-ja e përmendur u quajt “Xclipse” nga Samsung.

Samsung sugjeron që telefonat me çipin e lartpërmendur do të ofrojnë një përvojë lojërash që është në të njëjtin nivel me konzolat.

https://twitter.com/i/status/1483262980590428173

Kur bëhet fjalë për CPU-të, Exynoss 2200 përdor bërthamat Armv9: një bërthamë premium Cortex-X2 me performancë të lartë, tre bërthama të performancës së balancuar Cortex-A710 dhe katër bërthama më efikase Cortex-A510.

Ekziston gjithashtu një NPU i përmirësuar, i cili ofron dy herë performancën e paraardhësit të tij, ndërsa arkitektura e ISP-së është krijuar për të mbështetur sensorët e kamerës deri në 200 MP.

Çipi Exynos 2200 do të debutojë në linjën më të fundit të telefonave Galaxy S22 të Samsung, i cili pritet të zbulohet në shkurt. /Telegrafi

Prev Post

Qeveria e Kosovës ndan mbi 95 mijë euro për filmin “Zgjoi”

Next Post

Bota e malësive shqiptare: Orët e Dukagjinit

post-bars

Leave a Comment