LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Qofte me patate që nuk i keni provuar kurrë

Qofte me patate që nuk i keni provuar kurrë

Të lëngshme dhe me shije të mrekullueshme!

Përbërësit:

– 600 – 700 gramë patate;
– 1 qepë;
– 20 dekagramë panceta (pa dhjamë);
– 1 lugë gjelle gjalpë;
– 2 lugë majdanoz të grirë;
– 6 lugë niseshte ushqimore;
– 1 e verdhë veze;
– arra muskati;
– vaj ulliri për skuqje;
– piper;
– kripë.

Përgatitja:

Qëroni patatet dhe i ziejini për 20 – 30 minuta në ujë me shumë kripë. Më pas kullojini patatet dhe ftohini pak.

Ndërkohë në një tigan skuqni në vaj ulliri pancetën dhe qepën e grirë, kështu që masën e skuqur e lëmë të ftohet pak.

Grini patatet (procesi i puresë), shtoni një lugë gjelle gjalpë, niseshte, të verdhat e vezëve, një përzierje qepë dhe proshutë – dhe dy lugë majdanoz.

Marinoni përzierjen me kripë, piper dhe arra muskati. Masën e përziejmë mirë dhe e bëjmë një rul, me ndihmën e miellit mund të formoni qoftere.

Pasi të keni formuar qofteret, skuqini në vaj ulliri të ngrohur deri në një ngjyrë të verdhë të artë. Hiqini qoftet me një peshqir letre dhe shërbejini.

Ju bëfshin mirë

/infoshqip.com

Prev Post

Baza ajrore e Kuçovës i kalon NATO-s, sot nisin punimet

Next Post

‘Nëse do të bënim të gjitha gjërat për të cilat jemi të aftë, do të befasonim veten’

post-bars

Leave a Comment