LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Në prag lufte, Erdogan vetëofrohet për konfliktin Rusi-Ukrainë

Në prag lufte, Erdogan vetëofrohet për konfliktin Rusi-Ukrainë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është shprehur i gatshëm të marrë rolin e ndërmjetësuesit mes Rusisë dhe Ukrainës, ndërkohë që tensionet janë në rritje.

Erdogan do të udhëtojë në Ukrainë në fillim të shkurtit. Qëllimi i tij është të bindë liderët e dy vendeve që të takohen sa më shpejt të jetë e mundur. “Kam një vizitë në Ukrainë në fillim të muajit të ardhshëm,” tha Erdogan në një konferencë shtypi me presidentin e El Salvadorit në Ankara. “Ne shpresojmë se paqja do të mbizotërojë në rajon” , tha ai.

Më herët, një zëdhënës i presidentit turk, Ibrahim Kalin, tha se Erdogan kishte ftuar liderët e Rusisë dhe Ukrainës në Turqi për të diskutuar dhe zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre.

Presidenti amerikan Joe Biden tha sot se ia kishte bërë të qartë homologut të tij rus, Vladimir Putin, se çdo lëvizje e trupave ruse në territorin ukrainas do të konsiderohej një pushtim.

Duke folur me gazetarët të mërkurën, Biden paralajmëroi se Rusia do të paguante një çmim të rëndë nëse pushton Ukrainën dhe se Shtetet e Bashkuara kishin përgatitur një paketë sanksionesh në rast të një eventualiteti të tillë./Rruga Press

Prev Post

‘Nëse do të bënim të gjitha gjërat për të cilat jemi të aftë, do të befasonim veten’

Next Post

Kompanitë ajrore anulojnë qindra fluturime për në SHBA për shkak të rrjetit 5G

post-bars

Leave a Comment