LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Njihuni me diamantin e zi 555,55 karatësh që besohet se vjen nga hapësira, ‘Enigma’ del në shitje për 5 milionë £

Njihuni me diamantin e zi 555,55 karatësh që besohet se vjen nga hapësira, ‘Enigma’ del në shitje për 5 milionë £

Diamanti i zi 555,55 karatësh që vjen me të vërtetë jashtë kësaj bote është zbuluar nga shtëpia e ankandit Sotheby’s Dubai. Perlë e rrallë, të cilën Sotheby’s e ka quajtur “Enigma”, besohet të ketë ardhur nga hapësira e jashtme, ose e krijuar nga një përplasje meteorike ose nga një asteroid “mbajtës diamanti” që u përplas me Tokën.

Një diamant i zi me fytyrë natyrale i kësaj madhësie është një “dukuri jashtëzakonisht e rrallë”, sipas Sotheby’s, i cili pret që ai të shitet deri në 5 milionë £ (6.8 milionë dollarë) kur të dalë në shitje në shkurt në Londër, pasi të ekspozohet në Dubai dhe Los Anxhelos.

Blerësi misterioz shpenzon 12.3 milionë dollarë për një diamant 101 karat dhe paguan në kriptomonedhë.

Diamantet e zeza, të njohur edhe si diamantet Carbonado, mund të datohen midis 2.6 dhe 3.8 miliardë vjet më parë dhe kanë sasi gjurmë të azotit dhe hidrogjenit, elementë që gjenden në hapësirën ndëryjore. Ato përmbajnë gjithashtu osbornit, një mineral i pranishëm në meteorite.
Nikita Binani, specialiste e bizhuterive në Sotheby’s në Londër, e quajti diamantin “një fenomen të vërtetë natyror”.

Prev Post

ILO: Papunësi e lartë në mbarë botën

Next Post

Paketa Fiskale 2022 penalizon prodhimin vendas

post-bars

Leave a Comment