LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Imazhet mahnitëse tregojnë hënën e parë të plotë të vitit 2022 në gjithë lavdinë e saj

Imazhet mahnitëse tregojnë hënën e parë të plotë të vitit 2022 në gjithë lavdinë e saj

Hëna e parë e plotë e vitit ndriçoi qiellin e natës të hënën dhe fotografët kapën shkëlqimin e saj, shkruan CNN, përcjell KultPlus.

E njohur si hëna e ujkut, ajo u emërua pas ujqërve që mendohej se ulërinin më shpesh këtë kohë të vitit, sipas Almanak-ut të Farmerit të Vjetër.

Megjithatë, nuk është vendosur asnjë lidhje midis ujqërve që ulërijnë dhe hënës.

Përveç hënës së ujkut, hëna e plotë e janarit njihet me një sërë emrash, duke përfshirë Hënën e Vjetër dhe Hënën e Akullit.

Në vitin 2022 ka 12 hëna të plota dhe dy prej tyre kualifikohen si superhëna. /KultPlus.com

The moon sets behind Whitby Abbey in Yorkshire, England, on January 17.
The full moon rises in the residential area of Eindhoven in the Netherlands on January 17.
Prev Post

Përdoret nga 80% e familjeve shqiptare, a është e dëmshme ngrohja me sobë me dru

Next Post

Paralajmërohet katastrofë, kompanitë ajrore amerikane kundër antenave 5G

post-bars

Leave a Comment