LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Më 12 janar 1912 u mbajt kuvendi i Taksimit, themeli i pavarësisë

Më 12 janar 1912 u mbajt kuvendi i Taksimit, themeli i pavarësisë

Më 12 janar në lagjen Taksim të Stambollit u organizua një takim mes Ismail Qemalit dhe Hasan Prishtinës, ku u vendos të mbahej një mbledhje më e gjerë, e cila u zhvillua në shtëpinë e Syrja bej Vlorës nën kryesinë e Ismail Qemalit, që u quajt kuvendi i Taksimit, i cili është themeli i Pavarësisë.

Organizimin e forcave kryengritëse për në verilindje të Shqipërisë e mori përsipër Hasan Prishtina, që u nis për në Kosovë.

Esat Toptani premtoi për organizimin e kryengritjes në Shqipërinë e Mesme, ndërsa Syrja Vlora, Aziz Vrioni dhe Myfit Libohova u zotuan të ngrinin në këmbë Shqipërinë e Jugut.

Ismail Qemali u angazhua të siguronte ndihmë nga kolonitë shqiptare, si edhe nga faktori ndërkombëtar. / KultPlus.com

Prev Post

Bisedimet SHBA-Rusi për sigurinë, Evropianët ndjehen të përjashtuar

Next Post

Zbulohen detajet e para të Motorola Razr 3

post-bars

Leave a Comment