LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Zbulohet fosili i ‘dragoit të detit’

Zbulohet fosili i ‘dragoit të detit’

Një fosil prehistorik i të ‘dragoit të detit’ është zbuluar në Midlands dhe është përshkruar si një nga gjetjet më të mëdha në historinë e paleontologjisë britanike.

Ichthyosauri, afërsisht 180 milionë vjet i vjetër me një skelet rreth 10 metra të gjatë dhe një kafkë që peshon afërsisht një ton, është fosili më i madh dhe më i plotë i këtij lloji i gjetur ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai u zbulua nga Joe Davis i Leicestershire gjatë punimeve në Rezervuarin e Natyrës në Rutland. “Unë thirra këshillin e qarkut dhe thashë se mendoj se kam gjetur një dinosaur,” shpjegoi Joe Davis, i cili punon në Rezervuarin natyror të Rutland pranë Leicester. Ichthyosaurët e parë, të cilët quhen dragonj deti u shfaqën për herë të parë rreth 250 milion vjet më parë dhe u zhdukën 90 milion vjet më parë.

Dr Dean Lomax, një paleontolog nga Universiteti i Mançesterit, tha se ishte “një nga gjetjet më të mëdha në historinë paleontologjike britanike”./abcnews.al

Punëtorët që gërmojnë dragoin e detit
Prev Post

Mos i mbyllni fëmijët në shtëpi në dimër! Ka disa arsye shëndetësore pse duhet të luajnë jashtë dhe kur është ftohtë

Next Post

Një ‘thes’ me akuza! Kush është gjyqtari që liroi nga burgu 4 të arrestuarit që nxorrën në shesh të dhënat personale

post-bars

Leave a Comment