LOADING...

Shko në fillim

LiveRadio Kontakt
 Dëshmitari kishte gënjyer/ I burgosuri lirohet pas 37 vitesh burg

Dëshmitari kishte gënjyer/ I burgosuri lirohet pas 37 vitesh burg

Një burrë nga Filadelfia u lirua nga burgu 37 vjet pasi u dënua për vrasjen e një gruaje.

Një gjykatë federale zbuloi se akuza, e mohuar gjithashtu nga i dënuari Willie Stokes, nuk ishte e vërtetë: prokurorët fshehën provat e dëshmisë së rreme të ofruar nga një dëshmitar kyç.

Sipas avokatit të Stokes, policia e Filadelfias dyshohet se i ofroi dëshmitarit seks dhe drogë në këmbim.

Lirimi i Stokes vjen pasi Gjykata e Qarkut për Distriktin Lindor të Pensilvanisë hodhi poshtë dënimin e tij për vrasje: gjykata urdhëroi që Stokes të gjykohej përsëri brenda 120 ditësh ose të lirohej.

Avokati Michael Diamondstein shpjegoi se Stokes pritet të dalë në gjykatë më 27 janar, kur zyra e prokurorit të rrethit ka të ngjarë të njoftojë vendimin e tij përfundimtar për të pushuar çështjen ose për ta rigjykuar atë.

Prokurori i qarkut të Filadelfias, Larry Krasner, pranoi se çështja ishte pjesë e praktikave të shfrenuara të policisë dhe prokurorisë “gjatë viteve 1980 dhe 1990, dhe të cilat fatkeqësisht vazhdojnë në shumë juridiksione sot”.

Me kalimin e viteve, I denuari ka paraqitur kërkesa dhe apele të shumta për prishjen e dënimit të tij, gjithmonë të refuzuara në bazë procedurale.

I dënuari u implikua nga dëshmitari kryesor Franklin Lee, i cili e kishte akuzuar për vrasje, por më pas, në nëntor, pranoi se kishte bere deshmi të rreme.

Lee shpjegoi se në vitin 1984  ishte në burg për akuza për vrasje dhe përdhunim, kur iu afruan dy detektivë të vrasjeve, të cilët i ofruan “seks, drogë dhe një marrëveshje” për të ulur dënimin e tij nëse ai implikonte Stokes në një krim që ai nuk e kishte kryer./TGCOM

Prev Post

120 vjet nga lindja e Sandër Prosit, ikonës së filmit dhe teatrit shqiptar

Next Post

Gabimet që i bëjnë prindërit nga dashuria për fëmijët

post-bars

Leave a Comment