Ushqimet që kanë më shumë vitaminë C sesa agrumet

Shumë prej vitaminave C janë të lidhura me agrumet, por kjo vitaminë e rëndësishme është e fshehur në disa ushqime të tjera, në sasi shumë më të mëdha se sa ajo që keni pritur. Zbuloni se cilat fruta dhe perime kanë më shumë vitamina C sesa agrumet. Do të habiteni!

Specat e kuq dhe të verdhë

Njëqind gram speca të kuq dhe të verdhë fshehin 190 miligram vitaminë C, pothuajse dyfishi i sasisë së së njëjtës vitaminë në piper të gjelbër dhe katër herë më shumë se portokalli.

Brokoli

Në 100 gram brokoli të copëtuar, ndodhen rreth 90 miligramë vitaminë C.

Lakra jeshile 100 gramë të kësaj perime përmbajnë rreth 120 miligram vitaminë C, por gjithashtu sasi të konsiderueshme të vitaminave A dhe K, si dhe shumë fitonutrientë dhe fibra.

Kivi

Sigurohuni që të përfshini kivin në dietën tuaj, sepse njëqind gramë përmban rreth 90 miligramë vitaminë C.

Karfiol

Këtë perime mund ta hani edhe të papërpunuar, pasi përmban rreth 70 miligramë të vitaminës C në njëqind gram. /tesheshi.com/

Share Button