Ukrainë, përpjekje për të ruajtur kontrollin në lindje

Qeveria e Ukrainës po lufton për të ruajtur kontrollin në qytetet kryesore në pjesën lindore pro-ruse, ndërkohë që protestuesit pushtuan ndërtesat qeveritare dhe po kërkojnë bashkimin me Rusinë.

Autoritetet thonë se janë dëgjuar të shtëna me armë dhe dje të paktën 60 protestuesë u arrestuan në Kharkiv, ndërsa protestuesit pro-rusë po i mbajnë nën kontroll ndërtesat qeveritare në Donetsk që ata i pushtuan të dielën.

Zyrtarët ukrainas të sigurisë thanë se protestuesit në Luhansk kanë rrethuar një ndërtesë të pushtuar me eksplozivë dhe po mbajnë peng 60 njerëz.

Në Uashington, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry akuzoi agjentët rusë dhe forcat speciale ruse për nxitjen e trazirave në rajonet separatiste të Ukrainës lindore.

Ai i quajti veprimet ruse një pretekst për ndërhyrje ushtarake ashtu siç ndodhi në Krime.

Share Button