Shpërthen vullkani indonezian, nis evakuimi i njerëzve

Një vullkan i madh në Indonezi ka shpërthyer të dielën, duke mbushur ajrin me hi.

Mijëra njerëz janë evakuuar pasi Mali Sinabung në Karo, filloi të shpërthejë dhe të hedh hi mijëra kilometra në ajër.

Vullkani nisi të shpërthejë në vitin 2010 pasi kishte qëndruar i qetë për katër shekuj.

Kurse një shpërthim i fuqishëm i tij në maj të 2016-ës kishte vrarë shtatë persona.

Ndërkohë, në më shumë se 3 mijë kilometra në Bali, Mali Agung është duke kërcënuar të shpërthejë për javë të tëra./arbresh.info/

Share Button