Shega, arma më e fortë kundër rrudhave dhe plakjes

Studime të ndryshme kanë treguar se kur përzihen ekstraktet e lëkurës së shegës me qumështin, mund të krijojnë një maskë që parandalon enzimat që thithin kolagjenin dhe ndihmojnë në rritjen e qelizave të shëndetshme të lëkurës. Në këtë mënyra parandalohet shfaqja e rrudhave dhe shenjave të tjera të plakjes.

Përgatitja:
Përzieni pak qumësht me dy lugë gjelle pluhur lëkurë shege të tharë në diell. Mund të shtoni ujë trëndafili në vend të qumështit nëse keni fytyrë të shëndetshme.

Aplikojeni maskën në fytyrë dhe lëreni derisa të thahet.
Në fund e lani fytyrën me ujë të vakët.

Shënim: Përsëriteni këtë trajtim të paktën dy herë në javë për të marrë rezultate më të mira

Share Button