Ndahet nga jeta legjenda e muzikës David Bowie

Pak ditë pas ditëlindjes së tij të 69, është ndarë nga jeta i ashtuquajturi “Duka i Bardhë”.
Njoftimi u dha në profilin zyrtar të vetë David Bowie në Twitter e Facebook: “Pas 18 muajsh luftime me kancerin u nda në mënyrë paqësore nga jeta i rrethuar nga familja e tij, rrokeri David Bowie”.

Më 8 janar Bowie festoi 69-vjetorin e tij dhe po atë ditë u lançua punimi i tij i fundit i quajtur “Blackstar”.

David Bowie ishte është një ndër kantautorët më me ndikim në muzikën botërore, duke sjellë revolucion në shumë gjini muzikore, si glam rock, art rocvk, soul, hard rock, dance popo punk dhe atë elekekrtonike, në mbi 40 vite karrierë.

 

 

Share Button