Matador Network: Ja fotot pse Shqipëria është ndër destinacionet më të bukura në Evropë

 

Shqipëria mund të mos jetë destinacioni i parë që vjen në mend kur mendoni për plazhe si në parajsë ose vende mbresëlënëse të listuara nga UNESCO, por kjo perlë e Ballkanit duhet të jetë në radarin tuaj.

Kështu e nis artikullin e tij platforma e njohur e udhëtimeve Matador Network.

Artikulli flet për pamjet e vendit tonë, për të cilat autori cilëson plazhet tona, që mund të rivalizojnë edhe më të bukurat në botë.

“ Malet dhe liqenet që do të pushtojnë çdo rrugë për ditë, dhe qytete të bukura të vjetra në të cilat ka kështjella, unë ju premtoj, Shqipëria “paketon” një sërë vendesh në mënyrë të habitshmë, të cilat mund të vizitohen.

Nuk jeni të bindur? Këto foto me siguri që do ju bëjnë që të rezervoni një biletë.”

1. Veriu i thyer i Shqipërisë, ku malet kalojnë kufirin për  në Malin e Zi, ofron ekskursione udhëtimi me rrugë ose me shtigje të thata ,që do të mbajnë çdo aventurier të argëtuan.

2. Përfundoni udhëtimin tuaj duke nisur në Ksamil, destinacionin e plazhit në jug të vendit. Me ishujt e saj të vegjël që arrihen me anije, është e lehtë të ndieni se jeni transportuar në një parajsë tropikale.

 

3. Plazhet përgjatë bregut mund të mbushen gjatë verës, pasi vendasit dhe turistët marrin nga dielli mesdhetar. Nëse jeni gati për të shkuar në rrugën plot rërë, ju do të jeni akoma në gjendje të gjeni pjesë të vogla të bregdetit që do t’i ndani me pak njerëz.

4. Një nga atraksionet më të famshme në Shqipëri është Syri i Kaltër, i vendosur në Qarkun e Vlorës. Rrethuar nga shumë liqene dhe pyje të tjera, ajo bën një vend të relaksuar në këmbë.

5. Kështjella e Gjirokastrës jo vetëm që ofron pikëpamje të mrekullueshme panoramike, por shërben edhe si një nga përcjellësit e historisë.

6.Gjirokastra është një tjetër ofertë nga UNESCO. Me rrugët e saj të vogla, shtigjet malore dhe çatitë e dallueshme,  duhet të jetë ndalesë në çdo udhëtim rrugor të Shqipërisë.

7. Nëse klubet e plazhit janë gjëja juaj, atëherë do të gjeni shumë argëtime përgjatë bregdetit shqiptar.

8. Nëse doni të keni pamjen e syve të shpendëve, mos kini frikë të merrni gjërat në qiell. Shqipëria ka shumë mundësi aventuriere edhe për udhëtarin më të shqetësuar.

9. Do të gjeni disa nga pamjet më të mahnitshme në pjesën jugore të vendit. Me majat malore në njërën anë dhe bluzën e qartë të detit në anën tjetër, kjo është një nga arsyet pse rruga që i bie nga Shqipëria është mënyra më e mirë për të shkuar.

10. Kalimi në brendësi të Shqipërisë ofron një pasqyrë të fshatrave te vegjël dhe një mënyre jetese shumë më vendore sesa bregdeti. Peizazhet dhe lumenjtë do t’iu bëjnë që të ndaloni për foto të shumta.

11. Nga Berati, nje rruge e shkurter ju çon në Bogovë, një qytet i vogël dhe i pakapshëm. Për  30 minuta do te jeni në ujërat e qeta të Bogovës.

 

12. Kalaja e Beratit është një vend i bukur që kombinon arkitekturën bizantine dhe osmane. Nëse doni të kaloni një natë në  kështjellë, keni disa mundesi per te qendruar ne hostel.

13. Berati, me emrin “Qyteti i një mijë dritareve”, është një qytet i vjetër i listuar nga UNESCO-ja, i ndertuar pergjate brigjeve te lumit Osum. Me shtëpitë e tij të bardha që qëndrojnë pranë të dyja aneve te lumit,do t’iu duket sikur ju jeni kthyer në kohë.

14. Tirana mbush një grusht kur është fjala për baret e çuditshme. Falë çatisë së tij të diellit dhe lokaleve të vogla vendase, është vendi ideal për të shijuar birra lokale dhe për të thithur disa ndriçime të qytetit.

15. Tirana eshte nje xhungel e vertete. Por nëse udhëtoni në malin Dajti nëpërmjet teleferikut, ju do të jeni në gjendje të admironi qytetin nga lart.

16. Me majat e tij të gjelbra, ujërat e pastra dhe shpellat që mund të eksplorohen vetëm me anije, Liqeni Komani është vendi i përsosur për t’u fikur. Ju mund të qëndroni edhe në një shtëpi guri në liqen. Edhe pse nuk ka energji elektrike, do t’iu presin me shumë mjaltë dhe raki (shpirti lokal).

Burimi: Monitor.al

Share Button