Kinë, rrëmujë në shkollë, 2 nxënës humbin jetën, 20 të lënduar

Në rrëmujën që ndodhi gjatë pauzës së mëngjesit në një shkollë fillore në Kinën qendrore kanë humbur jetën dy nxënës, ndërsa më shumë se 20 të tjerë janë lënduar, njoftuan zyrtarët, transmeton Anadolu Agency (AA).

Rrëmuja ndodhi kur nxënësit bënë turma në tualet gjatë pauzës, teksa një grup tjetër shtynte derën në tentimin që të hyjë brenda.

Mediat transmetojnë se në një moment për shkak të trysnisë u shemb muri dhe shkaktoi vdekjen e dy nxënësve, ndërsa 20 të tjerë u lënduan.

Autoritetet në provincën Henan njoftuan se hetimi është në rrjedhë, por nuk dhanë më shumë hollësi për ndodhinë.

Stërmbushja dhe konstruksioni i keq i shkollave ka edhe më herët aksidente ku kanë humbur jetën apo janë lënduar nxënës në shkollat kineze.

Në rrëmujën që ndodhi gjatë kremtimit të vitit të ri më 1 janar 2015 në Shangaj h

Share Button