Ja pse bananja duhet konsumuar më shpesh

Bananja ndihmon në forcimin e sistemit nervor, në humbjen në peshë dhe kontribuon në prodhimin e rruazave të bardha të gjakut falë përmbajtjes së vitaminës B6.

Bananja, fruta e dashurisë? Mbi të gjitha është frutë e mirëqenies, sepse konsumimi i një apo dy bananeve në ditë ndihmon në pastrimin e organizmit, të mbash sytë dhe lëkurën e shëndetshme, të ruash humorin e mirë dhe të ndiheni më pak të fryrë.

Është ndër frutat më të konsumuara në botë. Si një “diell rrezëllitës”, kjo falë edhe formës së kësaj frute, është edhe tejet praktike për ta konsumuar dhe mund të merret lehtësisht në çantë. Praktikisht është fruta perfekte.

Ja 10 arsye pse duhet ta konsumoni më shpesh bananen:

 1. Vlera ushqimore
 2. Përmirëson përqendrimin
 3. Burim i vitaminës C
 4. Burim energjie
 5. Kundër mbajtjes së ujërave
 6. Parandalon goditjet
 7. Mbron shikimin
 8. Forcon kockat
 9. Rrit humorin
 10. Djeg kaloritë
 11. Jep ndjesinë e ngopjes
Share Button