Hurmat arabe, ushqimi që trajton hipertensionin, kolesterolin e lartë dhe sëmundjet e zemrës

Hurmat e Arabisë janë një nga produktet më të mira natyrale. Ato përmbajnë sasi të mëdha hekuri dhe janë veçanërisht të dobishme për njerëzit që vuajnë nga anemia, për fëmijët dhe gratë shtatzënë. 100 gr hurma Arabie përmbajnë rreth 0.9 mg hekur, rreth 11% të sasisë së rekomanduar ditore.

Ja përfitimet e tjera që merrni nga konsumimi ditor i hurmave të Arabisë:

hurma-arabieParandalojnë diarenë: janë të pasura me sasi të mëdha kaliumi, mineral esencial që pengon diarrenë dhe lehtëson florën në bark dhe zorrë duke stimuluar në mënyrë efektive bakteret e mira të zorrëve.

Parandalojnë kapsllëkun.

Ju ndihmojnë të bini në peshë: hurmat e Arabisë parandalojnë akumulimin e yndyrës në trup nëse i hani me stomakun bosh. Ato përshpejtojnë metabolizmin dhe ju ndihmojnë të bini në peshë.

Ulin nivelet e kolesterolit të keq: ato pastrojnë enët e gjakut dhe parandalojnë mpiksjen e gjakut.

Parandalojnë sëmundjet e zemrës: 5-6 hurma Arabie në ditë do të parandalojnë sëmundjet e zemrës dhe rrezikun për atak kardiak.

Ulin tensionin e lartë të gjakut: 5-6 hurma në ditë përmbajnë rreth 80 mg magnez. Ky mineral është shumë i rëndësishëm për përmirësimin e rrjedhjes së gjakut dhe uljen e presionit të lartë të gjakut.

Share Button