Humbin jetën 10 fëmijë në aksident trafiku në Kinë

Dymbëdhjetë persona, duke përfshirë 10 nxënës të Koresë së Jugut, kanë humbur jetën sot, kur autobusi i tyre u përfshi në një aksident dhe mori flakë brenda një tuneli në Kinën lindore, bëri të ditur qeveria lokale dhe një diplomat i Koresë së Jugut, transmeton Anadolu Agency (AA).

Një fëmijë kinez dhe shoferi i autobusit po ashtu humbën jetën, ndërsa mësuesi i fëmijëve u plagos, tha diplomati, i cili foli në kushte anonimiteti.

Qeveria e qytetit Weihai në mikroblogun e saj tha se automjeti mori flakë brenda një tuneli në autostradë në qytet, por nuk dha detaje të tjera.

Ai tha se po hetohen shkaqet e aksidentit. Diplomati, i vendosur në qytetin port Qingdao, tha se nuk ka asnjë fjalë për shkakun e aksidentit.

Agjencia e lajmeve Yonhap e Koresë së Jugut tha se fëmijët e Koresë së Jugut morën pjesë në një kopsht fëmijësh të lidhur me një shkollë ndërkombëtare që ushqejnë kryesisht koreanët që banonin në Kinë.

Share Button