Habiten islandezët, ja çfarë ka ndodhur në liqenin e ngrirë

Liqeni i ngrirë Thingvellir në pjesën jugore të Islandës është bërë një mister për fshatarët e asaj zone, kur panë gjatë natës brenda tij është shfaqur një figurë e çuditshme, në një distancë prej dy kilometrash.

Banorët lokalë besojnë se për këtë vepër kanë gisht jashtëtokësorët, kurse fotografitë janë publikuar në Facebook në faqen zyrtare të parkut kombëtare Thingvellir.

Por shkencëtarët kanë një shpjegim lidhur me këtë dukuri të rrallë, duke thënë se kjo ndodh kur akulli thyhet dhe formohen vija të trashësisë së njëjtë. /Syri.net/

Share Button