Edi Rama formon qeverinë e re, ja emrat e ministrave

Kanë kaluar vetëm 3 ditë nga zgjedhjet e 25 qershorit, në media po përflitet për emrat e parë që mund të jenë pjesë e qeverisë Rama 2.

Ndërkohë një tjetër listë po shpërndahet në median online, ku gazetari Blendi Mane ka rënditur 22 pozicionet kryesore që sipas tij do të jenë pjesë e qeverisë së re.

Statusi i Blendi Manes në Facebook

ZBULOHET QEVERIA E RE RAMA 2!

Socialistet kane mbetur edhe vete te surprizuar nga fitorja e se dieles se fundit te qershorit 2017.

Duke marre nje shumice te qendrueshme ligjberesish ne parlamentin e ardhshem, nuk po humbasin kohen per te filluar menjehere edhe formatimin e qeverise se re qe fillon pune pas 10 javesh.

Me poshte renditen emrat dhe dikasteret e reja te qeverise se re:

-Gramoz Ruçi, kryetar parlamenti
-Edi Rama, kryeminister
-Niko Peleshi, zv.kryeminister dhe minister i pushtetit lokal
-Fatmir Xhafa, minister i puneve te brendshme
-Taulant Balla, minister i mbrojtjes kombetare dhe lidhjeve me NATO
-Ditmir Bushati, minister i puneve te jashtme
-Arben Ahmetaj, minister i financave kombetare
-Mimi Kodheli, ministre e integrimit euroatlantik
-Plarent Ndreca, minister i arsimit dhe sporteve
-Erjon Braçe, minister i bujqesise, ushqimit dhe ujerave
-Blendi Klosi, minister i punes dhe ceshtjeve sociale
-Lindita Nikolla, ministre e ceshtjeve te rinise dhe femijeve
-Ogerta Manastirlliu, ministre e shendetesise
-Sajmir Tahiri, minister i drejtesise dhe barazise
-Eduart Shalsi, minister i transportit dhe puneve publike
-Elisa Spiropali, ministre e zonave rurale dhe komuniteteve
-Milva Ekonomi, ministre e zhvillimit ekonomik, turizmit dhe sipermarrjes
-Damian Gjiknuri, minister i energjitikes dhe pasurive minerare
-Arlinda Dudaj, ministre e kultures dhe trashegimise se vlerave
-Artan Lame, minister i planifikimit urban dhe strehimit
-Ervin Bushati, minister i mjedisit dhe klimes
-Blerina Gjylameti, ministre e mbarevajtjes se reformave… /albeu.com/

Share Button