Bakteri që po përhapet me shpejtësi, vret mijëra njerëz

Një bakter i ri ka vrarë një numër te madh pacientësh duke u konsideruar keshtu thuajse i pashërueshëm. Çdo vit regjistrohen rreth 2000 raste të reja të infeksionit me bakterin Carbapenemase-Producing Enterobacteriaceae (CPE), një numër tepër i madh krahasuar me 3 rastet që regjistroheshin 12 vite më parë, shkruan Shëndeti.Shifrat tregojnë gjithashtu se të paktën...
Lexo më tepër

Postuar më 25 April 2017, 2:10.pm

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të hekurit

Sipas statistikave më të fundit nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rreth 9% e grave vuajnë nga mungesa e hekurit, por numri është edhe më i lartë për gratë fizikisht aktive, thonë ekspertët. Shenjat e mëposhtme paralajmëruese ju tregojnë nëse vuani nga mungesa e hekurit. Lodhje Trupi e përdor hekurin për të formuar...
Lexo më tepër

Postuar më 25 April 2017, 11:33.am

Këto janë ushqimet që nuk ju shëndoshin

Gjithmonë ankohemi se të gjitha produktet që konsumojmë na shëndoshin, por nga ana tjetër nuk mund të rrimë gjatë pa konsumuar diçka sepse menjëherë na merr uria dhe vrapojmë tek ushqimet e dëmshme. Që kjo të mos ndodhë ne do t’ju tregojmë 9 produkte ushqimore që ju mund t’i konsumoni gjithë ditën dhe nuk do...
Lexo më tepër

Postuar më 25 April 2017, 8:27.am

Ja si të djegim kaloritë e tepërta me këto metoda

Personat që merren me sport sugjerojnë disa këshilla të thjeshta për të djegur kaloritë e tepërta. Ata listojnë disa lloje praktikash që djegin kaloritë e tepërta në trup. Ja kush janë ato: -Joga / 228 kalori për orë -Ecje e ngadaltë / 255 kalori për orë -Loja Bowling / 273 kalori për orë -Ecje e...
Lexo më tepër

Postuar më 24 April 2017, 8:30.am