Mësuesit: Më pak të vlerësuar, më shumë të çorientuar

Një çantë në dorë, e mbushur me libra, me hapa të vegjël dhe të shpejtë perfytyrohej dikur një mësues. Dekada më përpara ky profesion ishte shumë i preferuar. Së pari i jepte prestigj në shoqëri pasi mësuesit konsideroheshin dhënës të dijës, edukuesit kryesor si dhe ata që do përgatisnin të ardhmen. Në klasë mësuesi kishte...
Lexo më tepër

Postuar më 20 February 2018, 6:46.pm

Egjipti synon të ndërtojë stacionin e parë hidroenergjetik në Lindjen e Mesme

Në vazhdën e burimeve më të qëndrueshme dhe të ripërtëritshme të energjisë, Ministria e Energjisë Elektrike planifikon të themelojë hidrocentralin e parë të madh në Lindjen së Mesme, në bashkëpunim me Sinohydro; një kompani kineze e inxhinierisë së hidrocentraleve, për të prodhuar një substancë të konsiderueshme 2,400 megavat energji të pastër duke përdorur teknologji të...
Lexo më tepër

Postuar më 20 February 2018, 3:23.pm

Parku i stilit Disneyland drejt Egjiptit

Guvernatori i Marsa Matrouh ne Egjipt Alaa Abou Zaid nënshkroi një kontratë të re për të ndërtuar  parkun më të madh zbavitës në Egjipt në al-Alamein, falë  një investimi Amerikano-Saudit prej 3.3 miliardë dollarësh. Ministria e Investimit dhe e Bashkëpunimit Ndërkombëtar tha në një deklaratë se parku i ri i zbavitjes  me stilin e Disneyland...
Lexo më tepër

Postuar më 20 February 2018, 3:11.pm

Aksident në Lushnje, makina përplas për vdekje një person me biçikletë

Një aksident me pasojë vdekje ka ndodhur paraditen e sotme në Lushnje. Një 42-vjeçar nga fshati Krutje, është përplasur nga një makinë teksa po ecte në rrugë, dhe fakteqësisht ka ndërruar jetë. Viktima është Agron Sema, 42-vjeç i cili është përplasur nga mjeti i drejtuar prej Serjan Arapit, 32-vjeç. Aksidenti ka ndodhur në fshatin Fier...
Lexo më tepër

Postuar më 20 February 2018, 2:03.pm