Bie teoria për zbulimin e “ujit të rrjedhshëm” në Mars

Shkencëtarët kanë njoftuar se linjat e errëta të thella në sipërfaqen e Marsit nuk janë ujë, por gjurmë të rërës transmeton Anadolu Agency (AA). Shkencëtarët nga Universiteti i Arizonës, Universiteti i Durhamit dhe Instituti i Shkencave Planetare, kanë studiuar imazhet e gjurmëve të ngushta dhe të errëta në sipërfaqen e Planetit të Kuq të marra nga...
Lexo më tepër

Postuar më 21 November 2017, 3:24.pm

Ky është 20-vjeçari që humbi jetën në minierën e Bulqizës

Eduard Dama quhet i riu 20-vjeçar nga Fushë Bulqiza që humbi jetën e tij të re nën një masiv gurësh në galeri. Morën fund ëndrrat e 20 -vjeçarit, që mori përsipër punën më të rëndë në galeritë e pasigurta të minierës. Një plagë e pashërueshme iu hap dje familjes Dama. Vdekja e të riut, një...
Lexo më tepër

Postuar më 17 November 2017, 12:20.pm

Të dhënat e OKB, në 2060 mosha mesatare e shqiptarëve 48 vjeç, plakje e shpejtë

Plakja e popullsisë dhe emigracioni do të bëjnë që në vitin 2060, mosha mesatare e popullsisë të Shqipërisë të arrijë në 48 vjeç, parashikon OKB, nga 37 vjeç, që është aktualisht, sipas INSTAT. Harta, që është krijuar në formën e një animacioni, nga eksperti i vizualizimit të të dhënave Aron Strandberg, tregon moshën mesatare të...
Lexo më tepër

Postuar më 10 November 2017, 1:55.pm

Orari i duhur për pirjen e kafesë

Një filxhan, dy ose tre, ndërkaq ata që pinë edhe deri në katër filxhanë kafe në ditë do të jetojnë më gjatë, thonë studimet më të reja. Mirëpo, kur dhe në cilën kohë mund të pini kafenë fundit ditën që të mund të flini mirë natën?   Kafeja përmban shumë kafeinë dhe na mban të zgjuar...
Lexo më tepër

Postuar më 9 November 2017, 11:46.am