Arkivi i shtetit merr 57 regjistra për 4 vilajetet shqiptare nga arkivi i Stambollit

Nëse kishte diçka për të lëvduar Perandoria Osmane, ishin pikërisht defterët. Perandoria kishte të dhëna të sakta për çdo kënd të sajin, e sigurisht edhe për Shqipërinë. Fatmirësisht, këto të dhëna ruhen në Arkivat e Stambollit e tashmë mbi to do të kenë akses edhe shqiptarët. Falë bashkëpunimit të Arkivit Qendror të Shtetit Shqiptar me...
Lexo më tepër

Postuar më 22 April 2017, 10:43.am

Rita Ora: Jam me kulturë islame, myslimanët s’janë terroristë

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, ka pranuar se ajo është muslimane dhe se nuk është mirë që akuzohen myslimanët për vrasjet në Paris. Në një postim në facebook, ajo ka shkruar se është me kulturë islame dhe se myslimanët nuk janë terroristë. Ajo thotë se thirrjet për vrasje ndaj myslimanëve në rrjetet sociale...
Lexo më tepër

Postuar më 22 April 2017, 10:09.am

Rudi Erebara, një nga fituesit e çmimit Europian për Letërsinë 2017

Shkrimtari shqiptar Rudi Erebara rrëmben një nga 12 çmimet europiane për Letërsinë 2017, të cilat u shpallën sot në Bruksel. Autori shqiptar u shpall fitues me romanin ‘Epika e Yjeve të Mëngjesit’. Çmimi jepet nga Komisioni Europian për nxitjen e dialogut ndërkulturor. Në vitin 2014, ishte Ben Blushi që rrëmbeu çmimin me romanin ‘Otello, arapi...
Lexo më tepër

Postuar më 21 April 2017, 2:29.pm

“Tapet me tulipanë” në Xhaminë Blu në Stamboll

Për të përkujtuar çlirimin e Stambollit, në sheshin e Xhamisë Blu në këtë qytet është përgatitur një “tapet me tulipanë” 1.453 metra katrorë, numër ky që përkon me vitin e çlirimit të qytetit. Në kuadër të festës së tulipanëve në Stamboll, një nga sheshet e zbukuruara me këtë lule është edhe sheshi i Xhamisë Blu,...
Lexo më tepër

Postuar më 20 April 2017, 1:39.pm