Kriza Gjermani-Turqi, ndalohen projektet e armatimeve

Qeveria gjermane ka konfirmuar ndalimin e projekteve të përbashkëta me Turqinë për armatime. “Ne kemi vendosur t’i rishikojmë të gjitha kërkesat për armatime”,- thotë një zëdhënëse e ministrisë për Ekonomi në Berlin. Ajo nuk saktësoi detajet e këtij vendimi, por gazeta “Bild” raporton për ndryshimin e kursit të bashkëpunimit. Qeveria gjermane  prej fillimit të 2016...
Lexo më tepër

Postuar më 21 July 2017, 6:20.pm

Rëndohet bilanci, një tjetër shqiptar i plagosur rëndë mbërrin në Athinë

Rëndohet bilanci me shqiptarët e plagosur nga tërmeti në Greqi. Një tjetër emigrant shqiptar mësohet se ndodhet në gjendje të keqe. Ai është transportuar me avion për në Athinë së bashku me dy të plagosur të tjerë, një shtetas grek dhe një skandinav. Mediat greke thonë se gjendja e shqiptarit është më e rëndë. Ai...
Lexo më tepër

Postuar më 21 July 2017, 4:23.pm

Një shqiptar i plagosur nga tërmeti në ishullin grek Kos

Tërmeti i sotëm në ishullin grek Kos ka lënë të plagosur edhe një shtetas shqiptar. Nga raportimet e deritanishme mësohet se ai është Aldo Begolli nga fshati Flogji i Korçës. Ai ndodhet në spitalin e ishullit për ndihmë mjekësore dhe raportoht se është jashtë rrezikut për jetën. Ambasada Shqitare në Athinë është interesuar për Begollin,...
Lexo më tepër

Postuar më 21 July 2017, 4:18.pm

Erdoğan dënon deklaratat e autoriteteve gjermane

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka dënuar deklaratat e autoriteteve gjermane lidhur me arrestimin e një shtetasi gjerman në Turqi të dyshuar për terrorizëm, raporton Anadolu Agency (AA). Të martën, autoritetet turke ndaluan gjashtë persona, përfshirë shtetasin gjerman Peter Steudtn, me akuza për ofrim ndihmë organizatës terroriste. Autoritetet gjermane reaguan duke deklaruar se “shtetasit...
Lexo më tepër

Postuar më 21 July 2017, 4:09.pm