Dëmtimet e “Argjirosë”, Kumbaro shkon në Gjirokastër: Janë çarje të viteve ’60, do ndërhymë

Çarjet në muret juglindore janë thellim i atyre të shfaqura vite më parë dhe nuk e rrezikojnë kalanë e Argjirosë në Gjirokastër, për momentin. Por për të shmangur çdo rrezik, Ministrja e Kultures paralajmëron së shpejti një ndërhyrje përforcuese. Kumbaro inspektoi situatën së bashku me arkitektin Agron Doraci një prej ekspertëve që ka ndërhyrë në...
Lexo më tepër

Postuar më 18 February 2018, 7:25.am

Alarmi, Shqipëria mes vendeve me rrezikun më të lartë sizmik në Evropë

Një tërmet 4.3 ballë i shkallës Rihter goditi në orët e para të mëngjesit juglindjen e vendit. Sipas Institutit të Sizmiologjisë, epiqendra e tij ishte 9 kilometra në veri të Ersekës. Për specialistët, për shkak të vendodhjes së saj Shqipëria bën pjesë në vendet me rrezikun më të lartë sizmik në Europë. “Shqipëria bënë pjesë...
Lexo më tepër

Postuar më 18 February 2018, 7:24.am

Fuqia Blerëse, Tirana renditet e parafundit në Evropë

Tirana renditet e parafundit në Evropë për sa i përket fuqisë blerëse relative në 2018-n. Sipas të dhënave të publikuara nga “numbeo.com”, kryeqyteti shqiptar ka fuqinë më të ulët blerëse në Ballkanin Perëndimor, ku indeksi shënon 38.05 dhe në Evropë është vetëm mbi kryeqytetin e Ukrainës, Kievin. Në vend të dytë si qytet me fuqinë...
Lexo më tepër

Postuar më 18 February 2018, 7:20.am

Ankohen qytetarët, çfarë po ndodh në kufirin Shqipëri – Kosovë

Pritje e gjate dhe radhe kilometrike në kufirin Shqiperi-Kosove. Makinat presin ne nje radhe te gjate qe nuk dihet se kur i vjen fundi, nderkohe qe drejtues e pasagjere po luajne me durimin.   Denoncimi Nisma pershendetje! Si mund te pretendojme ne si komb te heqim kufijte mes vetes dhe Europes kur nuk rrezojme dot...
Lexo më tepër

Postuar më 17 February 2018, 2:52.pm