Turchynov: Rusia po refuzon negociatat

Liderët rusë po refuzojnë çdo mundësi negociatash me homologët e tyre ukrainas, bëri të ditur presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksander Turchynov. Ai tha për agjencinë e lajmeve AFP se Ukraina nuk do të ndërhyjë ushtarakisht në Krime, edhe pse referendumi për shkëputje që pritet të mbahet atje është një mashtrim. Ndërkohë, kryeministri i përkohshëm,...
Lexo më tepër

Postuar më 12 March 2014, 12:32.pm

Ja çfarë ka thënë mbreti kinez për profetin Muhamed

Në vitet 1300, Mbreti Kinez Hongu shkruajt “100 fjalë elegjike”, ku përshkroi disa nga cilësitë dhe karakteristikat e Pejgamberit Muhamed (a.s). Disa kopje të saj janë shpërndarë në xhami të ndryshme në Kinë. Që me krijimin e Universit, Zoti e kishte caktuar tashmë mëkëmbësin e Tij të madh. I lindur në Perëndim, Pranoi shkrimin e...
Lexo më tepër

Postuar më 11 March 2014, 5:19.pm

Thënie me peshë nga njerëz “të rëndë”…

Nëse miqësia është pika jote e dobët, atëherë je personi më i fortë në botë.[Abraham Lincoln] Asnjëherë mos luaj me ndjenjat e të tjerëve, sepse ti mund ta fitosh ‘lojen’ por mund të humbësh përgjithmonë dikë që të do. [William Shakespeare] U jam mirënjohës të gjithë atyre që më thanë ‘JO’, sepse falë tyre ja...
Lexo më tepër

Postuar më 4 March 2014, 10:18.pm

Thënie filozofike nga Albert Ajnshtajn

Thënie filozofike nga Albert Ajnshtajn 1. E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi. 2. Për sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin. 3. Logjika praktike është mbledhja e paragjykimeve të përfituara...
Lexo më tepër

Postuar më 19 February 2014, 1:06.am