PE miraton qeverinë e Bashkimit Europian

Parlamenti Europian ka miratuar qeverinë e re të Bashkimit Europian, Komisionin Europian të kryesuar nga Jean-Claude Junckerduke i hapur rrugën kështu këtij organi ekzekutiv të nisë zyrtarisht detyrën më 1 Nëntor. Kështu, mbështetja është dhënë me 423 vota pro, 209 kundër dhe 67 abstenime. Gjatë fjalës së tij, presidenti i ri i Komisionit Evropian, Jean-Claude...
Lexo më tepër

Postuar më 22 October 2014, 11:57.am

Fundoset trageti në Kore, mister numri i të zhdukurve

Qindra vetë konsiderohen të zhdukur pas përmbysjes dhe fundosjes së një trageti me 476 persona në bord, në brigjet e Koresë së Jugut. Shumica e pasagjerëve ishin studentë, që po udhëtonin nga porti i Incheon-it në veriperëndim, drejt ishullit jugor të Jeju-së. Për operacionin madhor të kërkim-shpëtimit në zonë po përdoren me dhjetra anije dhe...
Lexo më tepër

Postuar më 16 April 2014, 12:13.pm

Bien eksportet kineze

Eksportet dhe importet kineze kanë pësuar një rënie të shpejtë gjatë muajit mars, duke shtuar edhe më shumë të dhënat për një ngadalësim në ekonominë e dytë më të madhe të botës. Eksportet ranë me 6.6 % krahasuar me vitin e kaluar, ndërsa importet me 11.3 %. Bëhet fjalë për të dytin vit radhazi që...
Lexo më tepër

Postuar më 10 April 2014, 12:07.pm

Shtatë gjëra të cilat nuk duhet t’i kesh

Është konsideruar si një nga mendjet më të ndritura që ka njohur njerëzimi. Me urtësinë, mençurinë, intelektin dhe paqedashurinë e tij të pashtershme, mundi të kthehej në “idhullin” e urtësisë dhe gjenerata të tëra njerëzish t’i përulen atij sot me respekt. Sipas liderit të madh indian Mahatma Gandhi, në vijim janë 7 mëkatet e shoqërisë. Në...
Lexo më tepër

Postuar më 1 April 2014, 8:32.pm