Çaji me majdanoz dhe mente, ideal për të pastruar mëlçinë

Çfarë kanë të përbashkët njerëzit më të shëndetshëm? Së pari, ata kufizojnë konsumin e ushqimeve të pashëndetshme, që shkaktojnë inflamacion, si sheqeri apo ushqimet e përpunuara, dhe ato që irritojnë zorrën (alkooli dhe duhani).

Por, edhe nëse nuk hani shëndetshëm 24 orë në 24 për 7 ditë, mund të bëni disa gjëra të thjeshta për të ndihmuar mëlçinë. filtruesi natyral i trupit të bëjë punën e saj.
Majdanozi dhe mentja janë dy produkte bimore shumë të mira për pastrimin dhe detoksifikimin e mëlçisë.

Majdanozi është një burim i mirë i vitaminës C dhe A, dy përbërës shumë bazikë kur bëhet fjalë për funksionin e mëlçisë. Ato ulin inflamacionin dhe forcojnë sistemin imunitar.
Mos harroni gjithashtu se majdanozi është një agjent pastrues dhe detoksifikues i jashtëzakonshëm. Falë vetive të tij diuretike, ndihmon trupin të eliminojë toksinat nga trupi.

Majdanozi është i pasur edhe në antioksidues që ndihmojnë në largimin e yndyrave të ruajtura në trup.

Mentja gjithashtu është një bimë shumë freskuese. Disa nga vetitë kryesore të saj janë:

Është antiseptike dhe anti-inflamatore
Përmirëson tretjen
Stimulon funksionin e mëlçisë kur është i tejngopur.

Ja si të përgatisni një çaj me majdanoz dhe mente për të pastruar mëlçinë.

Përbërësit
1 lugë çaji majdanoz (5 g)
1 lugë çaji mente të freskët (5g)
2 lugë gjelle lëng limoni (20 ml)
1 kupë ujë (200 ml)

Çajin e pergatitur pijeni çdo ditë. Rezultatet do t’ju befasojnë.

Share Button