Anija shqiptare shpëton 52 emigrantë në detin Egje

Anija shqiptare ‘Oriku’, që ndodhet me mision në detin Egje, ka përfunduar me sukses një tjetër operacion duke shpëtuar nga mbytja 52 emigrantë.

Rreth orës 21:45 anija ‘Oriku’ ka zbuluar një gomone me 52 emigrantë sirianë, afganë, irakianë dhe palestinez, raporton OraNews.

Të gjithë personat fatmirësisht hipën në anijen ‘Frontex’.

Prej vitit të kaluar Forcat e Armatosura i janë bashkuar misionit të Frontex për emigrantët, duke patrulluar në ujërat e detit Egje.

Share Button